Kategorie

Szare mydło

Szare mydło – tradycyjne i ponadczasowe

Jeszcze całkiem niedawno kostka szarego mydła była jednym z najpopularniejszych i najszerzej dostępnych środków higienicznych – dziś przeżywa ono swoisty renesans, głównie ze względu na liczne zastosowania. Ale to nie wszystko, obecnie wybór mydeł jest ogromny – wchodząc do sklepu mamy do dyspozycji wachlarze zapachów, zastosowań i form tego podstawowego w każdym domu kosmetyku.

Często jednak powodują one uczulenia, zdarza się również, że wysuszają skórę - właśnie dlatego coraz więcej osób wybiera dobrze znaną kostkę szarego mydła. Produkt ten składa się głównie z mieszaniny soli potasowych, dlatego zwany jest również mydłem potasowym. W składzie znajdziemy dodatkowo kwasy tłuszczowe, niekiedy glicerynę, kwas cytrynowy, chlorek sodu oraz inne substancje. W szarym mydle nie znajdziemy jednak na pewno sztucznych barwników – jego prosty skład sprawia, że bardzo rzadko uczula i praktycznie nie ma zapachu.

1 - 24 z 8 produktów

Zastosowania szarego mydła

Podstawowym zastosowaniem szarego mydła będzie oczywiście higiena osobista, produkt ten polecany jest przede wszystkim do cery tłustej i ze skłonnościami do trądziku, gdyż posiada właściwości antybakteryjne. Z pomocą szarego mydła można również myć włosy i skórę głowy, warto jednak pamiętać o dodaniu do ostatniego płukania soku z cytryny lub octu, dzięki temu unikniemy problemu z rozczesaniem splątanych włosów oraz przesuszeniem skóry głowy.

Szare mydło potasowe bywa wykorzystywane także w zastępstwie kremu do golenia. Zastosowanie szarego mydła jest bardzo szerokie - dzięki niemu możemy wywabić rozmaite plamy z tkanin, wykładzin a nawet podłóg czy kafelek. Mydło to może też być stosowane jako zamiennik proszku do prania – jest wskazane szczególnie dla osób ze skłonnościami do alergii skórnych związanych ze środkami piorącymi. Produktem tym możemy też wyczyścić kolorowe zabrudzenia na przykład na pędzlach malarskich lub przyborach do makijażu.

Pamiętajmy, że szare mydło usuwa nie tylko brud, ale też bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ten wyjątkowy produkt może również okazać się pomocny w pielęgnacji… roślin. Jeśli zauważysz nieproszonych gości (mszyce, przędziorki, tarczniki, wełniaki) na swoich ulubionych kwiatach doniczkowych, możesz wykorzystać oprysk wykonany na bazie szarego mydła (20 dag/1litr wody), pozytywnych efektów spodziewaj się już po tygodniu.

Szare mydło - w kostce czy w płynie?

Najbardziej znaną formą szarego mydła jest kostka o specyficznym kolorze. Obecnie jednak można korzystać z dobrodziejstw tego produktu również w formie płynnej, która może okazać się bardziej wygodną opcją. Szare mydło w płynie oferuje między innymi marka Barwa w wersji tradycyjnej, ale również wzbogaconej o ekstrakt z lnu lub pszenicy.

Dla wielbicieli naturalnych dodatków doskonałym wyborem będą szare mydła w kostce wzbogacone o ekstrakt z mniszka lekarskiego (z dodatkowym działaniem regenerującym i nawilżającym skórę) oraz ekstrakt z rumianku (o łagodzącej formule wyprodukowanej z myślą o podrażnionej skórze).